PKRS

Parafialny Klub Rekreacyjno-Sportowy

1. Historia powstania

Rok 1999

              Działalność PKR-S przy parafii św. Mikołaja w Mikołajkach zapoczątkowało Zebranie Założycielskie, które odbyło się 21 grudnia 1999 r. Na plebani Parafii św. Mikołaja. Oto lista członków - założycieli klubu:


ks. Andrzej Bryg              Janusz Madrak
Sabina Bubienko              Wojciech Michajłyszyn
Anna Bykowska            Adam Pawlak
Sławomir Bykowski          Anna Pawlak
Paweł Góralczyk             Adriana Szabelska
Jolanta Kurowska            Cezary Szeremeta
Rafał Madej                  Jan Trzeciakiewicz
Urszula Madej  

Rok 2000

              26 lutego 2000 roku odbyło się I Walne Zebranie z udziałem zarówno członków Klubu, jak i zaproszonych gości. Na zebraniu uchwalono Statut PKRS oraz wybrano władze Stowarzyszenia. W skład Zarządu weszli:

 • Cezary Szeremeta- przewodniczący
 • Jan Trzeciakiewicz- sekretarz
 • Sabina Bubienko- członek
 • Ks. Andrzej Bryg- członek
 • Rafał Madej- członek
Zarząd w trakcie obrad
Powołano trzy sekcje sportowe: piłki nożnej, piłki siatkowej oraz żeglarsko-kajakową.

Tutaj można zapoznać się ze statutem Parafialnego Klubu Rekreacyjno-Sportowego w Mikołajkach-

Statut PKRS

10 marzec 2000 – wniosek do Starostwa Powiatowego w Mrągowie o dokonanie wpisu do ewidencji Parafialnego Klubu Rekreacyjno–Sportowego przy Parafii Św. Mikołaja w Mikołajkach.

3 czerwca 2000 – pierwsza impreza Klubu: bieg patrolowy z okazji Dnia Dziecka

Z okazji „Dnia Dziecka” PKRS zorganizował na terenie Mikołajek „Bieg na orientację”. Brało w nim udział sześć zespołów 3-osobowych, które miały do pokonania dystans ok. 800 metrów oraz zaliczenie konkurencji sprawnościowych na trzech punktach kontrolnych. Uczestnicy mocowali się z kłodą, ćwiczyli celność rzucając piłeczkami do kosza oraz naśladując Tarzana wspinali się po linie na drzewo. Organizatorzy bardzo przejęci pierwszą klubową imprezą z wrażenia nie mogli trafić na miejsce gdzie miało się odbyć wspólne ognisko (i gdzie znajdowała się meta). Ksiądz Andrzej wraz z panią Sabiną błądząc po lesie, z nagrodami i całym prowiantem ledwo zdążyli przybyć na metę biegu przed pierwszym zespołem. Do końca jednak nie tracili nadziei powtarzając sobie wciąż słowa „…szukajcie a znajdziecie…”. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali nagrody i drobne upominki. Humory dopisywały. Wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku i śpiewy uwieńczyły pierwsze spotkanie członków naszego Klubu.

9 grudnia 2000 – pierwsza edycja Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej

9 grudnia 2000 r. w Hali Sportowej w Mikołajkach odbył się I Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej z okazji święta patrona naszej parafii św. Mikołaja. Celem turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród ministrantów, przybliżenie postaci patrona – św. Mikołaja i wzbogacenie przeżyć sportowych ministrantów wartościami duchowymi. Jednocześnie turniej taki stanie się okazją do spotkania i wymiany doświadczeń na temat wychowania.
Zaczynaliśmy pełni obaw i nadziei opracowując regulamin, który został rozesłany do parafii diecezji ełckiej. Do turnieju zgłosiła się 11 drużyn, niektóre z tak dalekich miejscowości jak Gołdap, Augustów czy Wiżajny. Zawody rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Mikołaja. Dzięki licznym sponsorom z naszej miejscowości turniej był przygotowany i przeprowadzony w profesjonalny sposób. Pierwszymi zdobywcami Pucharu i złotych medali zostali zawodnicy reprezentujący parafię św. Teresy z dalekich Wiżajn, II miejsce zajęła parafia Niepokalanego Poczęcia NMP z Rynu a miejsce trzecie Olecko, parafia Królowej Polski. N pocieszenie naszej drużynie zostało czwarte miejsce, a najwszechstronniejszym zawodnikiem naszej grupy został Michał Bubienko.
Oto lista zgłoszeń do pierwszego, historycznego turnieju:

Miejscowość i parafia
 1. Ełk Błogosławionej Karoliny
 2. Giżycko Świętej Anny
 3. Mikołajki Matki Bożej Różańcowej
 4. Mikołajki Świętego Mikołaja
 5. Nida Trójcy Świętej
 6. Olecko Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
 7. Olecko świętej Rodziny
 8. Orzysz Matki Bożej Szkaplerznej
 9. Ryn
 10. Wiartel
 11. Wieliczki Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Rok 2001

2 czerwca 2001 – II Bieg Patrolowy z okazji Dnia Dziecka

Jedną z metod działalności naszego klubu od początku istnienia jest organizowanie imprez turystycznych i rekreacyjnych dla dzieci. Okazją do takiej imprezy jest niewątpliwie okres wakacyjny. Na przełomie czerwca i lipca w miejscowości Skajzgiry koło Wiżajn zorganizowaliśmy I Obóz Formacyjny dla ministrantów naszej diecezji. Uczestniczyło w nim 23 osoby, między innymi dzieci z naszej parafii, jak również z Gołdapi, Suwałk i Wydmin.
Główny prowadzący: ks. Dariusz Zalewski – wikariusz naszej parafii
Opiekunowie poszczególnych grup:
Przemysław Duchnicz – kleryk
Paweł Szczecina – kleryk
Tomasz Marcinkiewicz – kleryk
Muzyczni: Izabela Bubienko i Marzena Bubienko
Za kuchnię odpowiadała p. Sabina Bubienko, bez której ten obóz nie mógłby się odbyć. Jej zadaniem było nie tylko przyrządzanie posiłków, ale również zaopatrzenie w produkty spożywcze, topniejące w zastraszającym tempie, gdyż apatyty wszystkim dopisywały. Każdy dzień rozpoczynał się od zaprawy porannej i Mszy Św., a kończył się wieczorem pogodnym i modlitwą. W trakcie dnia dzieci miały również swoje obowiązki, takie jak sprzątanie i utrzymywanie czystości, przygotowanie liturgiczne czy pomoc w kuchni. Mimo to jednak nie zabrakło czasu na zajęcia i zawody sportowe oraz różne gry.


4 lipca – 13 lipca 2001 – obóz w Skajzgirach koło Wiżajn

Drugi obóz w Skajzgirach odbył się w lipcu i miał bardziej sportowy charakter. Uczestniczyło w nim trzydzieścioro dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów Mikołajek, Ełku, Gołdapi i Wydmin.
Główny prowadzący: ks. Andrzej Bryg – proboszcz naszej parafii Opiekunowie poszczególnych grup:
Marcin Maczan – kleryk
Sylwester Rendziński – kleryk
Rafał Madej – członek PKRS
Jan Trzeciakiewicz – członek PKRS
Muzyczni: Izabela Bubienko, Marzena Bubienko i Paulina Chojnacka
W kuchni nie mogło oczywiście zabraknąć naszej kucharki i zaopatrzeniowca p. Sabiny, która nad całą grupą tego obozu czuwała dniem i nocą. Mimo spartańskich warunków pobytu w Skajzgirach dzieci nie chciały wracać do domu. Wiele osób żegnało się ze łzami w oczach, z wieloma wspomnieniami, wdzięczne za mile spędzony czas.


4 – 10 lipca 2001 spływ Krutynią odbył się na trasie Bieńki – Mikołajki


8 grudnia 2001 – II Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej

Mimo porażki w pierwszym turnieju nie załamaliśmy się, nie złożyliśmy broni, lecz przez rok trenowaliśmy z myślą o rewanżu. Tym razem wygrać było trudniej – do turnieju zgłosiło się 21 drużyn, czyli prawie dwa razy więcej, niż za pierwszym razem. Od pierwszego meczu (i pierwszych bramek) czuliśmy, że zwycięstwo jest w naszym zasięgu. Lecz „apetyt rośnie w miarę jedzenia” a wraz z nim rosły też emocje. Nasz opiekun ks. Andrzej Bryg tak dopingował naszą drużynę, że zupełnie ochrypł i stracił głos, co można było stwierdzić jeszcze następnego dnia podczas odprawiania Mszy Świętych. Ale koronkowe akcje naszej drużyny wręcz wymuszały aplauz. Mecz finałowy był bardzo zacięty, atmosfera stawała się coraz gorętsza, wreszcie zwycięstwo! Euforia! Puchar w naszych rękach! Drużyna PKRS Mikołajki w pięknym stylu wygrywa II Turniej Mikołajkowy!


Rok 2002

1 czerwca 2002 – III Bieg Patrolowy z okazji Dnia Dziecka

24 czerwca – 2 lipca – spływ kajakowy Czarną Hańczą

24 czerwca – 2 lipca 2002 – obóz sportowo-rekreacyjny w Zdunowie koło Pisza

W roku 2002 po raz drugi organizowaliśmy akcję letnią. Pierwszy obóz miał charakter sportowy. Ilość miejsc była ograniczona ze względu na ilość pokoi w Domu Rekolekcyjnym, dlatego nie mogliśmy przyjąć wszystkich chętnych. Obozy te odbywały się w samym centrum Puszczy Piskiej w zdunowie koło Pisza. W I obozie uczestniczyło 30 osób.
Oto kadra obozowa:
Główny opiekun: ks. proboszcz Andrzej Bryg
Opiekunowie i pomocni:
Marcin Maczan – kleryk
Sylwester Rendziński – kleryk
Daria Rogala – KSM Mikołajki
Marzena Bubienko – KSM i muzyczna
Izabela Bubienko – KSM i muzyczna
Kuchnia – Sabina Bubienko – jak zwykle bez niej byłoby ciężko zorganizować obóz. Na jej głowie było zaopatrzenie i przygotowanie posiłków. Warunki były luksusowe w porównaniu z rokiem ubiegłym – jak stwierdziły same dzieci (część z nich to „weterani” z poprzednich obozów) w porównaniu ze Skajzgirami to jak „niebo a ziemia”. „Niebo” to oczywiście Zdunowo. Dzieci nie nudziły się: aby na przykład rozegrać mecz towarzyski w piłce nożnej z drużyną miejscowej parafii musiały pokonać trasę 15 km. Pogoda sprzyjała, lato było upalne – susza, aż zabrakło wody i dzieci miały ograniczenia w myciu się. Można sobie wyobrazić, jak to przeżywały!

4 lipca do 12 lipca – obóz formacyjno-rekreacyjny dla ministrantów (przerwany)

W tym obozie uczestniczyło również 30 osób z całej diecezji ełckiej, m.in. z naszej parafii, z Ełku, Gołdapi, Nowej Wsi Ełckiej i Wydmin.
Głównym opiekunem był ks. Bohdan Wróblewski – wikariusz z naszej parafii.
Opiekunowie i pomocni:
Tomasz – kleryk
Sylwek – kleryk
Marzena Bubienko – KSM i muzyczna
Izabela Bubienko – KSM i muzyczna
Niestety, ten wypoczynek letni trwał tylko 2 dni. Przez te okolice (i całą Puszczę Piską) przeszła straszna burza, silny wiatr, drzewa powalone i powyrywane z korzeniami. Nasz Dom Rekolekcyjny został pozbawiony prądu i wręcz odcięty od świata. Ze względu na warunki pogodowy, brak wody, prądu i zaopatrzenia podjęliśmy decyzję o przerwaniu obozu. Dzieci przeżyły horror podczas burzy, ale mimo wszystko wielu nie chciało wracać. Rozstawaliśmy się z wielkim smutkiem i rozczarowaniem.

30 listopada 2002 – III Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej

Do turnieju zgłosiła się rekordowa (rekord ten padł rok później) ilość drużyn: Augustów (3 parafie), Biała Piska, Ełk (4), Judziki, Giżycko (2), Mikołajki, Olecko (2), Orzysz, Pisz, Prostki, Ruciane Nida, Ryn, Stare Juchy, Suwałki, Uściany, Wiartel, Wieliczki, Wilkasy, Wiżajny i Wydminy (26 drużyn). Ponieważ każda drużyna składała się z 10 piłkarzy to łatwo obliczyć, że wraz z opiekunami gościliśmy około 300 osób. To daje pojęcie o skali organizacyjnej całego przedsięwzięcia – każdy z uczestników otrzymywał specjalny talon na obiad oraz wodę mineralną. Piłka nożna jest niewątpliwie najpopularniejszym sportem w Polsce, także w naszej diecezji i wśród naszych ministrantów. Tradycyjnie rozgrywki rozpoczynał się wspólną modlitwą podczas Mszy Świętej celebrowanej przez naszego proboszcza ks. Andrzeja Bryga. Prawdopodobnie modły naszych ministrantów były najbardziej żarliwe, gdyż w tej edycji Turnieju po raz drugi z rzędu wywalczyli tytuł mistrzowski. Królem strzelców i wielką gwiazdą naszej drużyn był Rafał „Raflik” Prószyński, nie do zatrzymania dla obrońców przeciwnika! Nasza drużyna, prowadzona przez ks. Andrzeja Bryga i Cezarego Szeremetę znów okazała się niepokonana!

Rok 2003

1 czerwca 2003 – IV Bieg Patrolowy z okazji Dnia Dziecka

18 – 26 sierpnia – obóz w Zdunowie koło Pisza

Po raz kolejny zorganizowaliśmy wypoczynek w Zdunowie, w pięknym otoczeniu Puszczy Piskiej. Tym razem w obozie uczestniczyło trzydzieścioro dzieci tylko z Mikołajek.
Głównym opiekunem był ks. Sławomir Budny – wikariusz z naszej parafii.
Opiekunowie i pomocni:
Radosław Góralski – kleryk
Marcin Sieńkowski – kleryk
Wojciech
Marzena Bubienko – KSM i muzyczna
Izabela Bubienko – KSM i muzyczna
I jak zwykle p. Sabina – kucharka i główna odpowiedzialna za cały przebieg tego obozu. W zaopatrzeniu pomagał jej ks. Andrzej Bryg. Są on zresztą głównymi animatorami wypoczynku letniego, najbardziej angażują się w przygotowanie i bez nich wypoczynek by się nie odbył. Dzieci wracały do domów szczęśliwe i roześmiane, wdzięczne za dobrą opiekę, atmosferę, rozgrywki oraz (być może przede wszystkim) za smaczną kuchnię! Lato znów było bardzo upalne, panowała susza i brakowało wody. Mimo wielkich trudności przetrwaliśmy ten czas, w czym pomogła nam Straż Pożarna, dowożąc wodę w beczkach! Ten obóz z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników.

29 listopada 2003 – IV Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej

W tym roku Hala Sportowa w Mikołajkach gościła rekordową ilość drużyn: do turnieju przystąpiło 29 zespołów z naszej diecezji!. Jak wielka to liczba uczestników można było przekonać się podczas Turnieju: na szkolnym parkingu zabrakło miejsc, podobnie na trybunach hali sportowej – wiele zespołów przywoziło ze sobą własnych kibiców, więc atmosfera była naprawdę gorąca. Obawialiśmy się, że nasza załoga nie podoła utrzymaniu regulaminu, ale dzięki licznym sponsorom z naszej miejscowości mogliśmy przeprowadzić zawody w sposób profesjonalny:

W tej edycji turnieju nasza drużyna zdobyła wicemistrzostwo, w finale ulegając zespołowi z Gołdapi. Jesteśmy wdzięczni p. Stomie za coroczne użyczanie nam Hali Sportowej i naszemu ks. Andrzejowi za opiekę duchową i merytoryczną, jaką nad nami roztacza.
Wyniki turnieju:
Miejsce 1. drużyna parafii NMP Matki Kościoła z Gołdapi
Miejsce 2. drużyna parafii św. Mikołaja z Mikołajek – czyli gospodarzy
Miejsce 3. drużyna parafii MB Szkaplerznej ze Świętajna

Królem strzelców został Rafał Zatorski (7 bramek)
Najlepszym bramkarzem został Radosław Grądzki ze Świętajna (w meczu o 3. miejsce z drużyną parafii Opatrzności Bożej z Ełku obronił serię 3 rzutów karnych).
Skład drużyny Mikołajek: 1. Mateusz Błaszczyk 2. Bartek Białczak 3. Karol Bubienko (kapitan) 4. Tomek Danelczyk 5. Damian Dorocki 6. Patryk Grzegorczyk 7. Paweł Krupiński 8. Mateusz Potaś (bramkarz) 9. Michał Suchan 10. Rafał Zatorski

Rok 2004

31 maja 2004 – V Bieg Patrolowy z okazji Dnia Dziecka

Bieg ten wyjątkowo odbył się w terenie „bagiennym” a nie leśnym. Trasa przebiegała w pobliżu brzegu J. Łuknajno, a ponieważ nie można było latoś narzekać na suszę, większość uczestników przybiegała: umorusana, czerwona od pokąsania przez komary oraz w kompletnie ubłoconym i przemoczonym obuwiu. Była też drużyna wykazująca zbyt małą orientację (zgubili się na trasie i pobiegli, jak się to mówi, „w pole”). Najważniejsze, że humory dopisywały!
Oto zadania na punktach kontrolnych tego biegu:

 1. Pytania dotyczące J. Łuknajno.
 2. Odbijanie piłki siatkowej np. 12 odbić, każde po 5 sekund
 3. Rzuty do celu
 4. Lizawka – po prawej stronie od trasy (patrząc w kierunku biegu): co to jest i do czego służy
 5. Rzuty lassem ?
Każdy punkt nagradzany był bonifikatą czasową – max 1 min (60 sek). Łącznie można zdobyć 5 min bonifikaty.

27 listopada 2004 – V (jubileuszowy) Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej

V Jubileuszowy Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej, w którym uczestniczyły 24 zespoły, odbył się w Hali Sportowej w Mikołajkach 27 listopada 2004 r. i miał dla nas równie dramatyczny przebieg. Przez grupę eliminacyjną przeszliśmy „jak burza” zdobywając w trzech meczach 8 bramek i nie tracąc żadnej. Niestety w ćwierćfinale los zetknął nas z – mocno „ograną” – drużyną z Białej Piskiej, której, po niezwykle zaciętym spotkaniu ulegliśmy 0:1. Na pocieszenie pozostaje fakt, że przegraliśmy z późniejszymi mistrzami turnieju, a mecz ten można było niewątpliwie nazwać „przedwczesnym finałem”.
Wyniki V Turnieju:
Miejsce 1. drużyna parafii św. Andrzeja Boboli z Białej Piskiej
Miejsce 2. drużyna parafii św. Piotra i Pawła z Judzik – czarne konie tego turnieju
Miejsce 3. drużyna parafii św. Anny z Giżycka
Miejsce 4. drużyna parafii MB Ostrobramskiej z Pisza
Najlepsi strzelcy: R. Zatorski (4 bramki); po 3 gole strzelili: M. Kierznowski (Biała Piska), T. Kalinowski (Ełk św. Ducha), Ł. Ryczkowski (Giżycko św. Anna), D. Turowicz (Judziki), M. Nietupski (Mikołajki) i A. Waszkiewicz (Pisz).

Rok 2005

28 maja 2005 VI Bieg Patrolowy z okazji Dnia Dziecka

Po ubiegłorocznych doświadczeniach zdecydowaliśmy się wrócić na pewniejszy grunt i kolejny bieg znów odbył się w terenie leśnym na południe od J. Mikołajskiego. Oto przegląd zadań punktów kontrolnych tego biegu: zaliczenie każdego punktu kontrolnego było obowiązkowe i musiało zostać potwierdzone podpisem sędziego na karcie drużyny:

 1. Szukanie przedmiotu ukrytego dostępny jest kompas, podany kierunek poszukiwań (np. północ) i odległość (np. 50 kroków). Grupa odpowiada na pytanie: jaki przedmiot jest ukryty? Nie przynosi go.
 2. Odbijanie piłki siatkowej Zawodnicy ustawiają się na obwodzie koła i odbijają do siebie piłkę siatkową po obwodzie: A do B, B do C, C do A, A do B itd. do 30 odbić lub „skuchy”
 3. Rozpoznawanie drzew Rozpoznawanie przez grupę liści drzew leśnych: dębu, buka, brzozy, leszczyny (lub np. grabu)
 4. Przejście po „równoważni” Zwalony pień sosny służy jako równoważnia, prowadzący ustala odcinek do przejścia, przechodzi każdy członek drużyny
 5. Rzuty szyszkami do celu Każdy członek drużyny zbiera sobie szyszki, ma trzy rzuty Na mecie zmęczonych zawodników czekały oczywiście nagrody oraz – obowiązkowo – płonące ognisko z „prawdziwnymi” kiełbaskami. Tradycji musi stać się zadość!

5 listopada 2005 – Młodzieżowy Turniej Piłki Siatkowej z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości

Turniej ten zorganizowany w tym roku po raz pierwszy skierowany został do młodzieży gimnazjalnej i licealnej naszej diecezji. Odbył się on 5 listopada w Hali Sportowej w Mikołajkach z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. W turnieju stratowały reprezentujące parafie naszej diecezji drużyny mieszane (w grze stale musiały być obecne przynajmniej dwie dziewczyny) ze szkół gimnazjalnych i średnich. Do rywalizacji stanęło 8 drużyn. Dwie z nich (Mikołajki I i Mikołajki II) reprezentowały naszą parafię i nasz Klub. Obu naszym drużynom udało się wyjść z rozgrywek grupowych i spotkały się w półfinale, gdzie rozgorzała bratobójcza walka – wygrana ostatecznie przez Mikołajki II (kapitan R. Prószyński), które zdobyły w ten sposób szansę walki o I miejsce z faworytami turnieju – drużyną z parafii NMP Królowej Apostołów z Ełku. Po bardzo emocjonującym spotkaniu (przy stanie 11:2 dla Mikołajek w I secie sensacja wisiała już w powietrzu) ostatecznie musieliśmy uznać wyższość drużyny ze stolicy biskupiej, która była niewątpliwie zespołem najsilniejszym (w całym turnieju nie straciła ani jednego seta). Mikołajki I natomiast, po równie zaciętym 3-setowym pojedynku, wygrały z drugim zespołem z Ełku, drużyną z parafii św. Wojciecha, zajmując również miejsce na podium. Miejmy nadzieję, że tegoroczny turniej będzie początkiem cyklicznej dorocznej imprezy i dostarczy w przyszłości wielu wrażeń zarówno uczestnikom, jak też wszystkim miłośnikom siatkówki i sportu.
Wyniki turnieju:
I miejsce – Ełk parafia NMP Królowej Apostołów
II miejsce – Mikołajki II
III miejsce – Mikołajki I
IV miejsce – Ełk parafia św. Wojciecha


Trener drużyn z Mikołajek – p. Wanda Rawska
Składy drużyn z naszej parafii:
Mikołajki I: Kamil Bębenek, Paweł Białogrzywy, Tomasz Białogrzywy (kapitan), Karol Bubienko, Kornelia Bubienko, Martyna Makowska, Paulina Możejko, Dariusz Walaszek, Cezary Więcek.
Mikołajki II:Mateusz Błaszczyk, Michał Bubienko, Sylwia Chaberek, Wojciech Jarguz, Kamila Krupińska, Joanna Kurowska, Łukasz Miłosek, Rafał Prószyński (kapitan), Joanna Szklarz.

3 grudnia 2005 – VI Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej

W tym roku po raz pierwszy turniej nasz rozgrywany był pod honorowym patronatem Biskupa Ełckiego JE Jerzego Mazura. Gościliśmy tym razem 20 drużyn ministranckich z całej diecezji, w tym dwie z parafii mikołajskich – MB Różańcowej oraz gospodarzy, św. Mikołaja. Rozgrywki obecnej edycji turnieju wyróżniały się wyrównanym poziomem – nie było łatwych zwycięstw, często o zwycięstwie lub porażce decydowała jedna jedyna bramka. Na tym tle korzystnie wyróżniła się ekipa gospodarzy, która po dość nijakim początku (0:0 z Oleckiem) rozgromiła zespół parafii Jana Chrzciciela z Pisza 6:0, pewnie wychodząc z grupy i automatycznie awansując do grona faworytów turnieju (taki wynik robi wrażenie na przeciwnikach). Dodatkowo sprzyjało nam szczęście, gdyż w losowaniu ćwierćfinałowym przypadł nam wolny los (czyżby wpływ patrona?). Mecz półfinałowy to kolejny popis naszej drużyny i pewne zwycięstwo nad drużyną z Suwałk (parafia Chrystusa Króla) 5:0! Przed nami, w walce o złoto i puchar ufundowany przez JE biskupa ełckiego Jerzego Mazura, stanęła drużyna parafii Ducha Św. z Ełku. Mecz finałowy, bardzo wyrównany i zacięty obfitował również w wiele szybkich akcji z obu stron. Po stracie bramki nasza drużyna konsekwentnie atakowała i udało jej się doprowadzić do wyrównania, jednak gola na miarę zwycięstwa strzelili w ostatnich minutach spotkania młodzi piłkarze z Ełku i to oni zostali tryumfatorami tegorocznego turnieju. Puchar biskupa powędrował więc ostatecznie do biskupiej stolicy, a nam na osłodę przypadło drugie miejsce i tytuł króla strzelców dla Mateusza Nietupskiego.
Wyniki VI Mikołajkowego Turnieju PN Ministrantów Diecezji Ełckiej:
I miejsce – drużyna parafii Ducha Św. z Ełku
II miejsce – drużyna parafii św. Mikołaja z Mikołajek
III miejsce – drużyna parafii Chrystusa Króla z Suwałk
IV miejsce – drużyna parafii św. Anny z Giżycka.

Drużyna PKRS Mikołajki wystąpiła w składzie: Paweł Doda, Jakub Korwek (bramkarz), Paweł Krupiński (kapitan), Mateusz Nietupski, Patryk Prószyński, Maciej Puszko, Daniel Struzik, Michał Suchan, Paweł Szyłejko, Konrad Żółtowski.
Strzelcy bramek dla naszej drużyny to: M. Nietupski (6 goli), P. Krupiński (5) i M. Suchan (1).
Trenował chłopców Michał Bubienko (który jeszcze niedawno sam strzelał bramki dla PKRS-u), natomiast opiekę duchową i merytoryczną nad całością roztaczał oczywiście X. Andrzej Bryg. Tradycyjnie już nasza drużyna osiągnęła wysokie miejsce w Turnieju Mikołajkowym i – chciałoby się powiedzieć – oby tak dalej.

Rok 2006

28 maja 2006 – VII Bieg Patrolowy z okazji Dnia Dziecka

Bieg odbywał się ponownie w terenie leśnym, jego trasa biegła z Mazurskiego Parku Dziecięcego (tzw. Puziolandu) do brzegu jeziora w pobliżu PAN-u. Na trasie odbywało się 5 konkurencji sprawnościowych, takich jak „kaczki”, „skakanka”, „szyszki”, „kompas” itd… Zawody rozgrywano w kategoriach szkoły podstawowej i gimnazjum. Nagrody stanowiły dyplomy i słodycze, każdy z uczestników był też częstowany lodami.

17 listopada 2006 – II Młodzieżowy Turniej Piłki Siatkowej z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości

2 grudnia 2006 – VII Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej

Do kolejnego organizowanego przez nasz turnieju zgłosiło udział 20 drużyn. Po raz kolejny rozgrywany był on pod honorowym patronatem Biskupa Ełckiego JE Jerzego Mazura. Zwyciężyła, znakomicie przygotowana, drużyna z Białej Piskiej.

Rok 2007

31 marca 2007 - Turniej Eliminacyjny Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Ełckiej – gimnazjum

Turniej ten stanowi rozgrywane po raz drugi na naszym terenie eliminacje do piłkarskich mistrzostw diecezji ełckiej w kategorii ministrantów gimnazjalnych. Zgłosiło się do niego 7 drużyn, w tym dwie z naszej miejscowości: z parafii MB Różańcowej oraz oczywiście naszej parafii św. Mikołaja. Jak się okazało, poziom rozgrywek piłki halowej w naszej miejscowości jest dość wysoki, gdyż zdecydowanie wygraliśmy rozgrywki grupowe, by spotkać się w finałowym, bratobójczym pojedynku. Mecz rozpoczął się bardzo ostrożnie od szacowania nawzajem możliwości przeciwnika, leczy przy stanie 3:0 dla naszej parafii wydawało się, że wynik jest rozstrzygnięty. A jednak: drużyna MB Różańcowej (grająca bardzo ambitnie ładną piłkę w całym turnieju) zdołała – dosłownie na sekundy przed zakończeniem spotkania – doprowadzić do wyrównania! O awansie zadecydowały rzuty karne. W tym elemencie gry lepsi okazali się nasi zawodnicy, wygrywając ostatecznie 4:3! Nam więc przypadł zaszczyt reprezentowania regionu w Mistrzostwach Diecezji Ełckiej! A że reprezentowaliśmy go godnie, świadczy rezultat: nasza drużyna została Mistrzami Diecezji!

Relacje z następnych wydarzeń już wkrótce...